A konzervatívokra szavaztak a legtöbben, de Trudeau alakíthat kormányt Kanadában
2019.10.22. 10:48
A legfrissebb eredmények szerint a liberálisok 156 mandátumot szereztek a 338 fős parlamentben, ahol eddig abszolút többséggel (177 hely) rendelkeztek. Ez azt jelenti, hogy Trudeau-nak a sikeres kormányzáshoz az Új Demokrata Párt (NDP) nevű kis baloldali tömörülésre kell támaszkodnia, amelynek 24 mandátuma van az új törvényhozásban – írja az MTI.
Ma este a kanadaiak elutasították a megosztottságot. Elutasították a megszorításokat, és egy haladó program, illetve a klímaváltozás elleni határozott fellépés mellett tették le a voksukat
– mondta ünnepi beszédében Trudeau.
A liberálisok legfőbb ellenfele az Andrew Scheer vezette Konzervatív Párt volt, amely alig több mint 120 mandátumot szerzett, annak ellenére, hogy országosan rá voksoltak a legtöbben.
Scheer szerint Trudeau kormányzása a végéhez közeledik, és a konzervatívok készen állnak majd, hogy átvegyék az ország vezetését, ha eljön az idő.
Szakértők szerint a kisebbségi kormányok átlagosan másfél-két évig működnek Kanadában.
A québeci szeparatista Québeci Blokk (Bloc Quebecois) 32 helyet kapott a parlamentben, háromszor többet, mint 2015-ben. A tömörülést vezető Yves-François Blanchet jelezte: kész együttműködni Trudeau új kabinetjével, ha szem előtt tartják Québec érdekeit.
A 47 éves Justin Trudeau ebben a kampányban már nem tudta kijátszani fiatalságának ütőkártyáját: kihívója, Andrew Scheer mindössze 40 éves, ahogy az NDP-t vezető Jagmeet Singh is. A 2015-ben meglepetésszerű győzelmet arató Trudeau kormányzását a négyéves ciklus végére több botrány is beárnyékolta. Augusztusban az etikai és összeférhetetlenségi ügyeket vizsgáló parlamenti biztos megállapította, hogy a miniszterelnök megsértette az etikai előírásokat azzal, hogy megpróbálta befolyásolni igazságügyi miniszterét. Trudeau továbbá nemrég bocsánatkérésre kényszerült amiatt is, hogy egy nemrég nyilvánosságra került fénykép tanúsága szerint egy 2001-es főiskolai jelmezbálon feketére festett arccal vett részt, amit bírálói rasszista megnyilvánulásnak minősítettek.