Migránsinvázióra készül a Balkán
2018.05.17. 15:15
Macedónia az év végéig meghosszabbítja a migrációs válsághelyzetet az északi és a déli határszakaszon, mert bármelyik pillanatban felerősödhet a migrációs nyomás. Egy másik balkáni állam, Bosznia-Hercegovina pedig akár le is zárhatja a határait a közeljövőben, szintén az illegális migráció miatt.
A szkopjei parlament védelmi és biztonsági bizottsága szerdán fogadott el egy olyan javaslatot, mely szerint az év végéig meghosszabbítják a migrációs válsághelyzetet. A tervezet napokon belül a képviselők elé kerülhet. A dokumentum szerint a bizottság december 31-ig hosszabbítaná meg a válsághelyzetet, amely lehetővé teszi, hogy a rendőrség, a katonaság hatékonyabban és gyorsabban lépjen fel a görög-macedón határ "legforgalmasabb" részein.
Macedónia először 2015 augusztusában rendelte el a válsághelyzetet, akkor az országra naponta több tízezer illegális bevándorló rontott rá.
Oliver Szpaszovszki belügyminiszter kijelentette, az utóbbi néhány hónapban megnőtt az illegális határátlépési kísérletek száma.
A macedón válságkezelési központ vezetője szerint pedig azért van szükség a válsághelyzet meghosszabbítására, mert a katonaság csak akkor tud azonnal reagálni, ha válsághelyzet van. "Nemcsak Macedónia, hanem az Európai Unió határait is védjük" – tette hozzá Agron Buxhaku.
Lapinformációk szerint Bosznia-Hercegovina kirendelheti a katonaságot a határaira, de akár le is zárhatja azokat.
Szarajevó központi parkjaiban hetek óta illegális bevándorlók sátoroznak, a legtöbben viszont az európai uniós tag, Horvátország határához közeli Bihacban tartózkodnak arra várva, hogy folytathassák útjukat Nyugat-Európába. A főként fiatal férfiakból álló csoportok csupán néhány napot töltenek Bosznia-Hercegovinában, a tervük az, hogy a nehezen őrizhető boszniai-horvát határon az éjszaka leple alatt jussanak át. Bihac polgármestere szerint a sok migráns nemcsak humanitárius problémát jelenthet az ország számára, hanem biztonsági gondokat is, a városban ugyanis egyre több lopást és betörést regisztráltak.
A boszniai belügyminisztérium tájékoztatása szerint idén körülbelül négyezer migráns érkezett a nyugat-balkáni országba, háromszor annyi, mint tavaly egész évben.
Az országban jelenleg egyetlen befogadóközpont működik, ahol 150 embert tudnak elszállásolni, ez azonban folyamatosan tele van. A hatóságok tájékoztatása szerint egy 300 ember befogadására alkalmas központot is megnyitnának Mostarban, ez viszont távol esik a migránsok útvonalától.
A boszniai védelmi minisztérium egyelőre nem helyezte készültségbe a katonaságot, tájékoztatásuk szerint viszont ha szükséges, 9200 katonát tudnak mozgósítani a határok védelmére.
Dragan Mektic védelmi miniszter ugyanakkor közölte: egyelőre nem lépnek, megvárják, hogyan alakul a helyzet a határtérségben. Közölte azonban azt is, hogy Szarajevó nem fogja megengedni, hogy az ország a migránsok gyűjtőhelyévé váljon. Hozzátette, szerinte a környező országok nem veszik elég komolyan a helyzetet, és megengedik, hogy a migránsok könnyedén Boszniába jussanak. Azt kérte az Európai Uniótól, hogy kapcsolódjon be a probléma megoldásába, mert – mint mondta – "a migránsok nem a Nyugat-Balkán vagy Bosznia-Hercegovina gondjai, hanem az Európai Unióé". Hozzáfűzte, hogy a probléma az uniós Görögországban kezdődik, és nem lehet a balkáni országokat magukra hagyni a helyzet kezelésében.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
További jogi garanciák szükségesek a gyermekek védelmében
Család- és gyermekjogi, a társadalmi tanításokért felelősséget érző szervezetek szerint további jogi garanciák beépítése szükséges annak érdekében, hogy megvédhessék a gyermekeket az őket veszélyeztető jelenségektől.
New Yorkban egy tollvonással elintézték a magyar panaszt
Összekeverte a szezont a fazonnal hazánkkal kapcsolatban Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. A múlt hét végén New Yorkban az antiszemitizmus elleni globális erőfeszítésekről tartottak ülést. Ezen szólalt fel az amerikai diplomata, és beszédében egy svédországi antiszemita incidenst egyszerűen Budapestre helyezett át, és hiába tiltakozott a magyar delegáció és a külképviselet, csak annyira tellett a házigazdáktól, hogy elismerték a hibát, de nem adtak ki semmiféle bocsánatkérő nyilatkozatot.