Nemzetközi Energiaügynökség: csökkenteni kell az áramfogyasztást minden európai háztartásban
2022.10.05. 12:45
A csoport elemzése, amelyet még azelőtt készült el, hogy Oroszország megszakította volna a földgáz áramlását az Északi Áramlat-1 földgázvezetéken keresztül, és még azelőtt, hogy az Északi Áramlat rendszerében a múlt héten példátlan károk keletkeztek volna, arra figyelmeztetett, hogy „nem zárható ki az Európai Unióba irányuló orosz gázvezeték-áramlás teljes leállítása”. A miniszterek az energiaárakkal küzdenek, melyek egyes országokban már a hússzorosára emelkedtek meg.
A Nemzetközi Energiaügynökség közlése szerint a piacok már készülnek az „orosz magatartás miatt példátlanul bizonytalan ellátási helyzetű télre”, a fogyasztók és politikai döntéshozók számára pedig az energiaellátás biztonsága „kiemelt kérdéssé”vált.
A csoport közli, hogy gáztakarékossági intézkedések végrehajtása kulcsfontosságú lesz a készletek megfelelő szinten tartása érdekében is a fűtési szezon végéig.
Emmanuel Macron francia elnök ennek megfelelően a múlt hónapban arra szólította fel a polgárokat, hogy „a szokásosnál egy kicsit kevesebbet” használják a légkondicionálót és a fűtést – például úgy, hogy a tél folyamán a beltéri hőmérsékletet 19 Celsius-foknál ne legyen magasabb.
Közben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió „kötelező célt” fog javasolni a tagállamok villamosenergia-fogyasztásának csökkentésére a csúcsidőszakokban. Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség ügyvezető igazgatója korábban arra buzdította az európai vezetőket, hogy tegyenek meg mindent a földgáz megtakarítása érdekében – akár úgy, hogy a szén- és olajtüzelésű energiatermelést megnövelik, vagy a háztartások hőmérsékletét szabályozzák.
Az első azonnali lépés az európai gáztárolók tél előtti megfelelő szintre való feltöltéséhez az, hogy csökkentsük Európa jelenlegi gázfogyasztását, és a megtakarított gázt tárolókba helyezzük.”
– érvelt.
Hozzátette, hogy az nem lesz elég, hogy csak a nem orosz forrásokból származó gázra támaszkodnak, hiszen ezek szállítására nem áll rendelkezésre elég mennyiség.
Az orosz szállítások tavaly az európai földgázellátás 40 százalékát tették ki – ez az arány a múlt hónapra már 9 százalékra csökkent. Németországban, a kontinens legnagyobb gazdaságában az orosz földgáztól való függőség 55%-ról 35%-ra csökkent.