Legújabb cikkében Soros a demokráciát félti, miközben a demokráciát támadja
2022.07.04. 14:00
Újabb véleménycikkel jelentkezett Soros György nemzetközi tőzsdespekuláns a szócsöveként működő Project Syndicate nevű portálon.
A Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) honlapján elérhető adatbázis szerint a portál kitüntetett figyelmet és szép összeget is kap Soroséktól.
És akkor térjünk is rá a „Támadás alatt a demokrácia az USA-ban” (Democracy Under Attack in the US) című esszé elemzésére.
Soros azzal a megállapítással nyit, hogy Egyesült Államok demokráciaként való fennmaradása mára komoly veszélybe került. Szerinte külföldről az USA-t a kínai Hszi Csin-ping és a Vlagyimir Putyin vezette Oroszország elnyomó rezsimjei fenyegetik, amelyek autokratikus kormányzati formát akarnak rákényszeríteni a világra.
A demokrácia hazai ellenségei azonban még nagyobb veszélyt jelentenek az Egyesült Államokra. Ide tartozik a jelenlegi Legfelsőbb Bíróság, amelyet szélsőjobboldali szélsőségesek uralnak, valamint Donald Trump republikánus pártja, amely ezeket a szélsőségeseket pozícióba juttatta.”
– szól a megállapítás.
Az ok, amiért Soros billentyűzetet ragadott, hogy megírja véleményét, az, hogy nemrég az amerikai Legfelsőbb Bíróság érvénytelenítette a Roe kontra Wade döntést, és ezzel állami kompetenciába került az abortuszszabályozás.
Soros György szerint a Legfelsőbb Bíróság nemcsak azért szélsőséges, mert nekiment a Roe kontra Wade-nek, hanem az érvek miatt, amelyekkel döntésüket igazolták. Samuel Alito bíró, a többségi vélemény szerzője arra az állításra alapozta a döntést, hogy a tizennegyedik alkotmányi módosítás csak azokat a jogokat védi, amelyeket 1868-ban, a módosítás ratifikálásakor általánosan elismertek. Soros szerint
Soros azt is megjegyzi, hogy a Legfelsőbb Bíróság frontális támadást kíván indítani a végrehajtó hatalom ellen.
Hogy pontosan miért is fáj ennyire az abortuszszabályozás Soros Györgyéknek, azt ebben a cikkben boncolgattuk részletesebben.
Nem kell sokáig keresni a közös nevezőt a Legfelsőbb Bíróság legutóbbi döntéseiben: Trump republikánus pártja által támogatott ügyek segítése és a Demokrata Párt által támogatott ügyek gyengítése vagy törvényen kívül helyezése.”
– írja, példaként említve a fegyvertartásra vonatkozó törvényeket.
Soros úgy véli, a Legfelsőbb Bíróság korábban az Egyesült Államok legelismertebb intézményei közé tartozott, de a közelmúltban hozott döntései révén a szélsőséges többség történelmi mélypontra süllyesztette a népszerűségét.
Mint ismert, a Soros által szélsőségesnek nevezett bírók valójában konzervatívok és 6-3 arányban vannak jelen a testületben. Donald Trump volt amerikai elnök három alkotmánybírót jelölt a testületbe (Amy Barrett, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh), a szenátus meg is szavazta őket.
A Legfelsőbb Bíróságot csak egyetlen módon lehet megfékezni: a Republikánus Pártot földcsuszamlásszerű választásokon ki kell dobni a hatalomból. Ez lehetővé tenné a Kongresszus számára, hogy törvényhozás útján megvédje azokat a jogokat, amelyeket a Legfelsőbb Bíróság védelmére bíztak. Most már világos, hogy ez nagy hiba volt. A kongresszusnak cselekednie kell, kezdve a nők választójogának védelmével. Ha ehhez módosítani kell az obstrukciót, hát legyen úgy.”
– háborog Soros.
A tőzsdespekuláns szerint a republikánusok nemcsak a Legfelsőbb Bíróságot és számos alsóbb szintű bíróságot pakoltak tele szélsőséges bírákkal, olyan államokban, mint Florida, Georgia és Texas.
Soros nézetei azért érdekesek, mert éppen ő költött 40 millió dollárt a „társadalmi igazságosság” ügyészeinek megválasztására és ez alapvetően befolyásolja az amerikai igazságszolgáltatást. Több tízmillió dollárt folyósítva Soros helyi kampányokat finanszírozott Amerika-szerte, hogy progresszív kerületi ügyészeket válasszon, akik agitálnak a rendőrség és a dekriminalizáció „halálos koktélja” mellett.
Soros György úgy véli, hogy az USA-t egy elnyomó rezsimmé akarják alakítani. És szerinte mindent meg kell tenni azért, hogy ezt megakadályozzák.
Ebbe a küzdelembe sok olyan embernek is be kellene kapcsolódnia, akik korábban Trumpra szavaztak. Én a Demokrata Párt támogatója vagyok, de ez nem pártpolitikai kérdés. Arról van szó, hogy visszaállítsuk a működő kétpárti politikai rendszert, amely az amerikai demokrácia alapja.”
– zárja sorait Soros György.
Egyébként a Soros-hálózat már nagy erőkkel készül a novemberben esedékes félidős választásokra.