Egy baloldali párt sem támogatta korábban a KATA adózás bevezetését
2022.07.12. 17:54
– közölte a törvényjavaslat parlamenti vitájában Illés Boglárka. A Fidesz vezérszónoka emlékeztetett: a 2013-tól bevezetett KATA elsősorban a lakosságnak értékesítő, jellemzően kisiparos tevékenységből élők számára készült, célja az volt, hogy kedvezőbb adókörnyezetet teremtsen a legkisebb vállalkozások, az önfoglalkoztatók számára.
A kormánypárti képviselő hangsúlyozta, hogy a bevezetés óta eltelt egy évtizedben az elfogadott módosítások azt eredményezték, hogy a KATA a nagyobb bevétel elérésére képes, inkább kifizetőknek számlázó vállalkozások számára is elérhetővé vált, ami azonban számos problémát felvetett.
A beérkező adatok és a kamarai visszajelzések alapján egyes munkaadók katás jogviszonyba kényszerítették munkavállalóikat, ezzel az államkasszát, a munkavállalókat és a tisztességes adózókat is megkárosíthatták. Az új KATA megszünteti ezeket a visszaéléseket.”
– jelezte Illés Boglárka.
Nacsa Lőrinc, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) képviselője felelevenítette, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként szűk határidőkkel emelt adókat jelentős mértékben.
A KDNP politikusa azt is felidézte, hogy a Népszava két éve arról írt: a cégek nagy számban szervezték ki munkavállalóikat katás vállalkozónak, ezzel a bújtatott foglalkoztatással pedig a járadékoktól fosztották meg őket.
„Aki a változtatás után is a KATA hatálya alatt marad, annak a módosítás adócsökkentést jelent, hiszen eddig 15 millió forintos éves bevétel után fizettek havi ötvenezer forintos adót, a jövőben azonban 18 millió forintos bevétel után is ugyanannyi lesz az adójuk.” – mutatott rá Nacsa Lőrinc, kiemelve:
Ezzel szemben a baloldali képviselők most a parlamentben támadták a katás adózás változásáról szóló törvényjavaslatot – miután tüntetésükkel meg akarták bénítani a fővárost.
A Magyar Nemzet közölte, hogy ezzel a tüntetéssel próbált érvelni vezérszónoki felszólalásában Varju László, a Demokratikus Koalíció képviselője, aki szerint a javaslat alaptörvény-ellenes, így a Gyurcsány-párt az alkotmánybírósághoz kíván fordulni. Eközben a momentumos Tóth Endre a blaszfémiától sem riadt vissza a felszólalásában, miután a hazai adózási szabályokat támadva a külügyminiszterre úgy hivatkozott, hogy „Szijjártó Szent Péter”. Tóth párttársa, Orosz Anna a felszólalásában pedig arról beszélt, hogy hagyják békén a kisvállalkozókat, majd úgy fogalmazott, hogy „a fideszes politikusok tűzbe mennek a globális minimáladó ellen”. Ismert: a baloldali pártok – ahogy Brüsszel is – támogatják a globális minimumadó bevezetését, ami tovább terhelné a háborús helyzet miatt amúgy is meggyengült európai gazdaságot és növelné az inflációt, így azt a kormánypártok elutasítják.