A magyarok úgy látják, hogy Ukrajna jobban járna a béketárgyalással a háború folytatása helyett
2022.12.02. 15:30
A Nézőpont Intézet a honlapján ismerteti, hogy miközben a nyugati világ egy hangos része a gazdasági háború folytatása és a fegyverkezés finanszírozása mellett érvel, a világ józanabbik fele a fegyveres harcok mielőbbi beszüntetését és a béketárgyalások megkezdését sürgeti. Utóbbi a konfliktus rendezésének békés módját, s nem a jelenlegi helyzet elfogadását jelentené. Mivel a háború árát sokan megfizetik, de egyértelműen az ukránok szenvedik meg a leginkább, a Nézőpont Intézet arra volt kíváncsi, hogyan ítélik meg a magyar választók a szomszédos ország érdekét a háború árnyékában. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy mi állna Ukrajna érdekében, inkább a béketárgyalások, vagy inkább a háború folytatása, mely kérdésfeltevés nem utalt sem az ukránok, sem az oroszok által teendő engedményekre.
A kutatásból az olvasható ki, hogy tíz megkérdezettől hét (70 százalék) választó szerint inkább a béketárgyalások megkezdését kellene sürgetnie Ukrajnának, míg a háború folytatását csak minden ötödik magyar (20 százalék) vélte ukrán érdeknek. Kevésbé szokványos, de annál fontosabb megállapítás, hogy
A kormánypárti és kormánykritikus szavazók közel hasonló mértékben (73, illetve 69 százalék) vélik úgy, hogy a béketárgyalások állnának Ukrajna érdekében, míg a háborúpártiság kisebbségi álláspont (22, illetve 16 százalék) mindkét táborban.
Megjegyzik, hogy nemzeti egyetértés mutatkozik a békepártiságban. Nemcsak a legnagyobb élettapasztalattal rendelkező 70 év feletti korosztály (84 százalék), de még a legfiatalabb 18-29 évesek több mint kétharmada (69 százalék) is úgy ítéli meg, hogy inkább a béketárgyalások állnak Ukrajna érdekében. A háborúpárti hangok nem győzték meg a brüsszeli fősodor álláspontjára általában nyitottabb fővárosiakat sem, 69 százalékuk szerint az ukránoknak inkább a békére kellene törekedni.
Módszertan
A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása 2022. november 28. és november 30. között 1000 fő telefonos megkérdezésével készült. A minta minden kutatás esetében reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra; a mintavételi hiba ± 3,16 százalék. Bázis = magyar választók, egy „most vasárnapi” választáson részvételüket biztosra ígérő válaszadók.