A nemzetközi sajtó is felkapta Szijjártó és az ENSZ fõbiztosának összecsapását
2018.02.27. 12:38
A legtöbb sajtóorgánum az AP és az AFP hírügynökség hírét vette át. Zeid Raad al-Husszein jordán herceg, az ENSZ emberi jogi főbiztosa azonban nemcsak Magyarországot haragította magára.
A Washington Post az AP hírét hozta le, amelyben az aznapi ENSZ-ülés legszaftosabb pontjai voltak. Mielőtt a főbiztos a magyar miniszterelnököt minden alapot nélkülözően sértegette volna, beletörölte a cipőjét a világ nagyhatalmaiba is.
Zeid Raad al-Husszein az ENSZ legfontosabb szervének, a Biztonsági Tanácsnak (BT) a tagjait gyilkosokhoz hasonlította – bűnözőnek nevezve őket –, akik elhárítják maguktól a felelősséget, amikor a világban hallatlan emberi jogi sérelmek történnek.
Al-Hussein az ENSZ BT állandó tagjainak vétóhasználatát kérdőjelezte meg nyilatkozatával. A főbiztos ezzel a nagyhatalmak szerepét vitatta, mondván, Nagy-Britanniának, Kínának, Franciaországnak, Oroszországnak és az Egyesült Államoknak túl nagy a befolyása a világszervezetre. Mindenesetre konkrét példákat nem hozott fel. Általánosságban viszont ezeket a hatalmakat kapcsolatba hozta a legvéresebb konfliktusokkal, amelyek jelenleg is tartanak, mint például Szíria, Kongó, Jemen, Burundi és Mianmar esetében.
Miután a főbiztos gyilkosoknak és bűnözőknek nevezte a világ nagyhatalmait, utána úgy nyilatkozott, hogy a magyar miniszterelnök "rasszista és xenofób".
"Ma az elnyomás ismét divatos; a biztonság visszaszorult, és az alapvető szabadságjogok is visszavonulót fújtak a világ minden régiójában. A szégyenérzet is visszakozóban van. Európában a xenofóbok és a rasszisták levetkőzték minden szégyenérzetüket – mint a magyar Orbán Viktor, aki korábban e hónapban azt mondta: »nem akarjuk, hogy színünk másokéval keveredjen«. Nem tudják, mi történik a kisebbségekkel olyan országokban, melyek vezetői etnikai, nemzeti, faji tisztaságra törekednek?" – tette fel a kérdést.
Érdemes felidézni, hogy ezzel szemben Orbán Viktor mit is mondott pontosan.
A sokszínűség nem érték, hanem egy tulajdonság. Nem szabad hagyni, hogy erkölcsi, etikai vitákban kihúzzák a lábunk alól a talajt. Ki kell mondanunk, hogy nem akarunk sokszínűek lenni, hogy összekeverjenek bennünket, a saját színünket, a saját hagyományainkat, a saját nemzeti kultúránkat másokkal. Nem akarunk sokszínű ország lenni, azon az úton akarunk továbbmenni, amit 1100 éve megkezdtünk. (...) Ha nem vetjük meg a lábunkat a saját keresztény talapzatunkon, akkor a brüsszeli tirádák el fognak minket billenteni".
Az AP még megemlíti a dél-koreai-japán csörtét, ugyanis a két ország képviselőjének találkozásakor a dél-koreai külügyminiszter felhozta a japán követnek a második világháborúban "szolgálatot teljesítő örömbrigádok" témáját. (A második világháború során a japánok által megszállt országokban a nők nagy részét prostitúcióra kényszerítették, például Koreában is. Az ilyen módon szexrabszolgává tett nőkkel a japán katonák gyakorlatilag azt csinálhattak, amit akartak. Ez egy komoly sérelem a koreaiak számára). Az ügyben már korábban megszületett egy kártalanítási egyezség a felek között, amelyben kikötötték, hogy a kényes témát nem fogják felhozni nemzetközi fórumokon. A dél-koreaiak eddig tartották magukat ehhez az ígérethez.
Az AFP hírügynökség által közölt hír inkább a magyar kormány és a főbiztos közötti csörtével foglalkozik. A Deutsche Welle korrekten bemutatta az ellentétet, habár a főbiztostól és Orbán Viktortól is nagyon röviden idézett. Kicsit hosszabban írtak azonban Szijjártó Péter reakciójáról, aki szerint a migráció veszélyes folyamat, amely a terrorizmus melegágya lehet, és amely veszélyeztetheti a Magyarország kulturális identitását.
A Times of Israel a fentieken túl közölte, hogy az ülésteremben az is felháborodást keltett, hogy a főbiztos nem várta meg a megtámadott országok válaszát, beszéde után kiviharzott a teremből.
Adódik a kérdés: hol van a főbiztos? Miért nem hallgatja meg a tagállamokat?"
– idézte Szijjártót az izraeli lap, amely cikkének végén keményvonalasnak nevezte a magyar kormányfő álláspontját a migráció kérdésében, majd idézett is tőle ennek alátámasztására.
A liberális Politico rövid cikkben foglalkozott az eseményekkel. A magyar kormánnyal szemben rendkívül kritikus lap idézte a főbiztos szavait, azonban Szijjártó Pétertől már semmit sem idéztek, csak azt írták, hogy a magyar külügyminiszter a főbiztos lemondását követelte, valamint megvédte Magyarországot. Arról már nem írtak, hogy Zeid Raad al-Husszein meg sem várta a megtámadott országok beszédét, hanem inkább elhagyta az üléstermet.
Az AP és az AFP hírében is benne van, hogy a főbiztos mandátuma augusztusig tart és nem indul újra a posztért.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
További jogi garanciák szükségesek a gyermekek védelmében
Család- és gyermekjogi, a társadalmi tanításokért felelősséget érző szervezetek szerint további jogi garanciák beépítése szükséges annak érdekében, hogy megvédhessék a gyermekeket az őket veszélyeztető jelenségektől.
New Yorkban egy tollvonással elintézték a magyar panaszt
Összekeverte a szezont a fazonnal hazánkkal kapcsolatban Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. A múlt hét végén New Yorkban az antiszemitizmus elleni globális erőfeszítésekről tartottak ülést. Ezen szólalt fel az amerikai diplomata, és beszédében egy svédországi antiszemita incidenst egyszerűen Budapestre helyezett át, és hiába tiltakozott a magyar delegáció és a külképviselet, csak annyira tellett a házigazdáktól, hogy elismerték a hibát, de nem adtak ki semmiféle bocsánatkérő nyilatkozatot.