Hiába zsarolták Szijjártót, nem adta fel a kárpátaljai magyarok ügyét
2018.02.12. 17:08
A tárcavezető kiemelte, ha Magyarország elengedi a vétó lehetőségét a nemzetközi szervezetekben, azzal lemond az egyetlen eszközről, amellyel megvédheti a kárpátaljai magyarokat és kényszerítheti Ukrajnát, hogy feleljen meg a nemzetközi jogszabályoknak. Szijjártó Péter közölte, február 14-15-re tervezte a NATO a NATO-Ukrajna honvédelmi miniszteri bizottsági ülést,
ennek megrendezését Magyarország megvétózta, így a szövetség főtitkára arról tájékoztatta a tagállamokat, hogy az ülést nem tartják meg."
A külügyminiszter kifejtette, ugyan próbáltak Magyarországra nyomást gyakorolni, hogy ne éljen a vétójogával, de az ország ellenállt, mert a magyar külpolitika kötelessége megvédeni a magyarokat, bárhol is élnek. A nemzetközi politikában minden mindennel összefügg, így Magyarország nem fogadta el azt az érvelést, hogy egy kisebbségi ügyet ne lehessen egy nemzetközi szervezet kereteiben a vétójoggal összekötni – magyarázta.
Úgy vélte, ez nem kétoldalú ügy, hiszen Ukrajna a nemzetközi kötelezettségeinek is szembement a jogszabállyal, alapvető nemzetközi jogot sért. Kitért arra is, hogy minden ország, amely szoros integrációra törekszik a NATO-val, éves programokat vállal és hajt végre, és ennek keretében Ukrajna vállalta a kisebbségi jogok tiszteletben tartását. Ha Ukrajna komolyan gondolja a közeledést a NATO-hoz és az EU-hoz, akkor tiszteletben kell tartania annak elvárásait – mutatott rá, majd hangsúlyozta:
nem Magyarországnak kell megváltoztatnia a helyzetet, mert nem mi állítottuk elő, csak az tudja megszüntetni, aki előállította, vagyis Ukrajna."
Ahhoz, hogy Magyarország feloldja a vétóját, Ukrajnának a Velencei Bizottság és az EU elvárásainak megfelelően addig nem lehet megkezdenie a törvény végrehajtását, amíg minden részletkérdésben nem állapodik meg a nemzeti kisebbségekkel, így a magyarokkal is – mondta. Hozzáfűzte, ha olyan határozatot, rendeletet hoz az ukrán kormány, hogy felfüggeszti a törvény végrehajtását a konzultáció végéig, az jó tárgyalási alap a helyzet megnyugtató rendezéshez.
Azonban ez nincs így, és az, hogy Ukrajna kitolná az átmeneti időszakot, nem ér semmit, hiszen akkor ugyanaz a törvény lépne életbe később"
– közölte.
Az MTI szerint arról is beszélt, hogy a törvény végrehajtására utal, hogy a világirodalmat már ukránul kellene tanítani szeptembertől, továbbá körlevelet küldtek az iskoláknak, hogy felmérjék, mennyire beszélnek ukránul a tanárok. Szijjártó Péter kiemelte,
Magyarország érdeke a megoldás."
Szerdán megindulhat a konzultáció a kárpátaljai magyarok és az ukrán kormány között, és Magyarország minden támogatást megad a kárpátaljai magyaroknak – mondta.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
További jogi garanciák szükségesek a gyermekek védelmében
Család- és gyermekjogi, a társadalmi tanításokért felelősséget érző szervezetek szerint további jogi garanciák beépítése szükséges annak érdekében, hogy megvédhessék a gyermekeket az őket veszélyeztető jelenségektől.
New Yorkban egy tollvonással elintézték a magyar panaszt
Összekeverte a szezont a fazonnal hazánkkal kapcsolatban Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. A múlt hét végén New Yorkban az antiszemitizmus elleni globális erőfeszítésekről tartottak ülést. Ezen szólalt fel az amerikai diplomata, és beszédében egy svédországi antiszemita incidenst egyszerűen Budapestre helyezett át, és hiába tiltakozott a magyar delegáció és a külképviselet, csak annyira tellett a házigazdáktól, hogy elismerték a hibát, de nem adtak ki semmiféle bocsánatkérő nyilatkozatot.