Erősödnek a szankcióellenes pártok Európában
2022.10.15. 13:10
Dinamikus növekedésben az AfD és az FPÖ
Miután a német kormány energiapolitikája csődöt mondott, és az energiaválság folyamatosan súlyosbodik, nem meglepő, hogy a szankciókat élesen bíráló Alternatíva Németországért (AfD) egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a lakosság körében. A szakértők egyre borúlátóbbak a német gazdaság helyzetét illetően: a világ egyik legnagyobb bankja, a német Deutsche Bank 3–4 százalékos recessziót jósol 2023-ra, ami a hónapról-hónapra történelmi csúcsot döntő inflációs rátával kiegészülve egyre komolyabb terheket ró a lakosság életszínvonalára is. Ennek következtében pedig, az orosz agresszió, valamint az egyre komolyabb társadalmi válságot kiváltó szankciópolitika kezdete óta az AfD népszerűsége dinamikusan növekszik és immáron országos szinten is 14 százalék szavazna a pártra jelenleg. Noha a párt szavazóbázisa hagyományosan az egykori NDK területén összpontosul, a jobboldali párttal szimpatizálók aránya Nyugat-Németországban is egyre magasabb.
Ezen eredmény abból a szempontból is jelentős sikerként értékelhető, hogy a párt az idei év során tartott nyugat-német tartományi választásokon (a Saar-vidéken, Észak-Rajna-Vesztfáliában, valamint Schleswig-Holsteinben) nem érte el a hat százalékos küszöböt sem. Természetesen ez még nem jelenti azt, hogy az AfD hirtelen meghatározó erővé vált volna Alsó-Szászországban, ám az eredmény rávilágít arra, hogy a kormánnyal elégedetlen állampolgárok akár szimpátia, akár protest-szavazat formájában, de azonosulni tudnak a párt politikájával.
Ausztriában az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) az AfD-hez hasonlóan dinamikus növekedésben van több hónapja, a párt libertárius álláspontja a koronavírus-járvány során – többek között a kötelező oltások és a lezárások ellenzése –, valamint a nyíltan szankcióellenes vélemény képviselete által támogatottsága folyamatosan növekszik.
Miután Ausztriában is egyre komolyabb társadalmi elégedetlenség kezd kibontakozni az elszabaduló energiaárak miatt, a tél közeledtével valószínűsíthetően tovább fog növekedni az FPÖ támogatottsága.
Szankcióellenes erők Bulgáriában és Szlovákiában
Bulgáriában október másodikán másfél éven belül a negyedik előrehozott választásra került sor, amelyen szintén nem alakult szilárd nemzeti parlament. A politikai rendszer töredezettsége miatt az utóbbi években az országok vezető szivárványkoalíciók rendre instabilnak bizonyultak, amely által az országot érintő válságokat sem sikerült kezelnie az aktuálisan regnáló kormánynak. A mostani energiaválság azonban különösen érzékenyen érinti Bulgáriát, miután a korábbi Kiril Petkov vezette kormány – az ország földrajzi kiszolgáltatottsága ellenére – ideológiai alapokon mondott le az orosz gázról.
A választáson elért 10 százalékos eredmény egyben azt is jelenti, hogy az Újjászületés vált az új parlament negyedik legnagyobb pártjává. A koalíciós tárgyalások október 19-én fogják kezdetét venni, aminek formájában először a választásokat megnyerő Bojko Boriszov nevével fémjelzett GERB párt próbálkozhat meg azzal, hogy stabil kormányzat alakuljon. Azonban a parlamentbe bejutó pártok által hangoztatott „vörös vonalak” megnehezítik mindezt, és a politikai paletta sokszínűsége nincs kizárva a lehetősége annak sem, hogy 2023 elején újabb előrehozott választásra kerül sor az országban.
A Szlovákiát vezető koalíció gyakorlatilag permanens kormányválságot él át az utóbbi években, bizalmatlansági indítványok, kormányfőcserék és pártmegszűnések jellemezték az elmúlt időszakot. Szeptember eleje óta ráadásul kisebbségi kormány vezeti az országot, amely megfelelő támogatás híján bármikor könnyen belebukhat a válságkezelésbe. Egy esetleges előrehozott választás esetén a felmérések szerint a Robert Fico vezette Smer és a Peter Pellegrini által vezetett Hlas lennének esélyesek a győzelemre.
A 2018–2020 közötti időszakban – de főképp, amikor Pellegrini kivált a Smerből és új pártot alapított – volt, hogy Fico pártjának népszerűsége 8 százalékra is lecsökkent, azonban a koronavírus-járvány alatt képviselt oltásellenes álláspont miatt 15 százalékosra nőtt támogatottsága. A háború kezdete óta eltelt hónapokban pedig az egykori szlovák miniszterelnök vált a szankciók egyik legfőbb kritikusává, míg Pellegrini nem foglalt állást egyértelműen a kérdésben. Amíg a szlovák kormány támogatottsága egyre csökken a szankciópártiság miatt, addig Fico és Pellegrini támogatottsága, előbbi személy esetében stabilan 15, míg utóbbi esetében 20 százalék körül állt az utóbbi hónapokban.