Miért ilyen botrányos a katari világbajnokság?
2022.11.25. 13:00
Kibékíthetetlen ellentétek
A katari labdarúgó-világbajnokság során még az első fordulót sem sikerült botrányok nélkül lebonyolítani, amiben egyébként az előzmények függvényében semmi meglepő nincs. Miután a közel-keleti ország igencsak megkérdőjelezhető módon nyerte el a rendezés jogát, részben az eset miatt korrumpálódott FIFA-nak nem sok mozgástere maradt, hiába érkeztek a sokszor elborzasztó hírek például a stadionépítések emberi életben mérhető áráról. Az egymásnak ellentmondó jelentések miatt ennek pontos számát nehéz meghatározni, ám valószínűsíthetően több ezer vendégmunkás fizetett az életével azért, hogy a semmiből húzzanak fel stadionokat a sivatag közepén. A hivatalos katari statisztikák szerint „mindössze néhány tucat” haláleset történt, míg az emberi jogi aktivisták, politikusok és a média 6500 áldozatot sem tartanak kizártnak, azonban valószínűleg a valós halálozási ráta valahol a két szám között lehet.
Ezt a megállapítást erősíti, hogy miután az embercsempészek által az országba juttatott illegális migránsok száma igencsak magas, és ezzel az olajmonarchia is előszeretettel él vissza, ráadásul a katari jogállamiság és átláthatóság sem tartozik a világ élvonalába, okkal lehet megkérdőjelezni a rendező ország álláspontját.
Az sem az ország emberi jogi élharcosságáról árulkodik, hogy a legtöbb muszlim országhoz hasonlóan Katarban is börtönnel büntetik az LMBTQ-kisebbség tagjait, sőt a közel-keleti rezsim tagja annak a maroknyi, tizenhárom országnak a világon, ahol halálbüntetés is kiszabható a homoszexualitásért.
Sokszor hallhattuk a saját nemzeti identitásukat feladó nyugat-európai progresszívoktól, hogy az Európába betelepülő migránsoknak is „tisztelni kell a kultúráját”, ezért bármiféle bevándorlásellenes kritika rögtön kiérdemelte a „szélsőjobboldali”, „rasszista”, „kirekesztő” címkét. Érdemes felidézni ennek kapcsán, hogy az Európai Bizottság berkeiben mekkora felháborodást keltett 2019-ben, hogy Margaritis Schinas az „európai életmód előmozdításáért felelős” alelnöki pozíciót kapta meg. A három évvel ezelőtti érvek szerint az európai országok nem tarthatnak igényt saját kultúrájuk, szokásaik és életmódjuk védelmére, hiszen ez „a befogadás és a sokszínűség mintaképével” ellentétes. A kognitív disszonanciát a labdarúgó-világbajnokság esetében az okozza, hogy Katar, mint az esemény házigazdája valamilyen szinten okkal várhatná el, hogy az országba érkezők „tiszteljék a helyi kultúrát”, vagyis például ne lengessenek szivárványos zászlókat, ám a moralizálás bajnokai saját csapdájukba estek.
A zavart tovább fokozza, hogy a tömeges bevándorlás csapdájába esett nyugat-európai elit évek óta azt a narratívát propagálja, hogy egyrészt „az iszlám a béke vallása”, másrészt a „kölcsönös tisztelet” alapján nem szabad megsérteni a muszlimok érzékenységét. Az ellentmondás jelentős mértékben épp abban gyökerezik, hogy a „haladáspártiak” képtelenek felismerni, hogy az „elnyomott csoportok felszabadítását” képviselő újmarxista forradalom a saját gyermekeit falja fel. A progresszívok még mindig nem jöttek rá arra, hogy az LMBTQ-közösség és az Európán kívülről érkező, idegen kultúrájú lakosság érdekképviselete kölcsönösen kizárja egymást, ami eddig csak belpolitikailag volt szembeötlő a legtöbb nyugati ország esetében, ám most ennek a kérdésnek akad egy világpolitikai vetülete is.
A progresszió zsákutcája
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség már évtizedekkel ezelőtt kimondta, hogy a mérkőzéseken nem lehet politikai nézeteket demonstrálni, ami szigorúan magában foglalja, hogy például az elnyomott nemzeti kisebbségek ügyeiért sem lehet kiállni a stadionokban.
Schmidt Mária nyílt levélben hívta fel a figyelmet arra az arcpirító testtartásra, amit a máskor oly kioktató németek képviselnek a katari világbajnokság során.
Miután a FIFA hosszú évek hallgatása után – egyébként saját önös érdekei védelmében – nyilvánvalóvá tette, hogy sportszankciókkal kell számolnia azoknak a válogatott-kapitányoknak, akik a OneLove szivárványos karszalagot viselik, a németek rögtön áldozatpozícióba helyezték magukat. Miután a karszalag viselését a „retorziótól” való félelmében a német válogatott nem merte felvállalni, a csapat a cenzúra áldozataként tetszelegve betapasztott szájjal pózolt a mérkőzés előtt.
A német labdarúgó-szövetség Twitteren úgy magyarázta ezt a „lázadást”, hogy ezzel az új kiállási móddal akarta a német válogatott demonstrálni, hogy „a sokszínűség és a kölcsönös tisztelet melletti kiállás nem politikai üzenet. Az emberi jogok nem lehetnek alku tárgyai”. A legújabb hírek szerint a német labdarúgó szövetség a Nemzetközi Sport Döntőbíróság elé is citálja a FIFA-t, abban reménykedve, hogy Manuel Neuer csapatkapitány a Spanyolország elleni mérkőzésen már viselheti az LMBTQ-párti karszalagot.

A németek erényfitogtatását az is kellően szemlélteti, hogy Nancy Faeser német belügyminiszter a VIP-páholyban a FIFA elnöke, Gianni Infantino mellett ülve OneLove karszalaggal „tiltakozott”. De Robert Habeck gazdasági miniszter is bizonygatta a ZDF német köztévében adott interjújában, hogy „ő talán meg merné kockáztatni a pro-LMBTQ karszalag viselését, és kíváncsi lenne arra, hogy a játékvezető mit tenne egy ilyen helyzetben”. Érdekes módon viszont Olaf Scholz kancellár meglepően hallgatagnak bizonyult a kérdésben, amikor közel-keleti turnéja során mondjuk éppen Katarral tárgyalt a cseppfolyósított LNG-gáz importálásáról. Pedig az értékelvű, moralizáló külpolitika szellemében elvárható lett volna, hogy ha a „diktatórikus orosz olajra és földgázra” nem tart igényt Németország, akkor a katari alternatíva esetén miért nem hasonló szellemben jár el?
Összegezve tehát Katarnak eleve nem kellett volna megkapnia a rendezés jogát, ám ha már így alakult, akkor célszerű lenne, hogy a tornára kijutott válogatottak a játékkal lennének elfoglalva és nem a hazai belpolitikai közönségnek szánt nevetséges, erényfitogtató performanszokkal. A meccsekre kilátogató nézők – akik egyébként minden idők legdrágább jegyárai ellenére utaznak Katarba, hogy támogassák hazájuk nemzeti tizenegyét – azért mennek, hogy minőségi futballt lássanak, és nem azért, hogy érzékenyítő kurzuson vegyenek részt.
