Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Reménykeltõ új rákellenes kutatási eredmények születtek: gyógyítható lehet a kór

Vincze Viktor Attila

2018.05.17. 14:03

Két amerikai orvostudományi kutatás is sikeresen lezárta a rákellenes gyógyszer fejlesztésének az állatkísérleti szakaszát. Ha az embereken elvégzett klinikai tesztek is eredménnyel zárulnak, akkor az új módszerek áttörést hozhatnak a rákos megbetegedések gyógyításában.

Az MTA honlapjának a beszámolója szerint az immunrendszer teljes tumorölő potenciálját felszabadítja a kaliforniai Stanford Egyetem kutatói által kidolgozott kombinált immunstimuláns kezelés. A daganat által rájuk kényszerített bénulásból magukhoz térítve az immunsejtek úgy söprik ki a daganatot és annak áttéteit a szervezetből, mintha egy vírusfertőzést számolnának fel. Szellemi atyja, Ronald Levy szerint az egyelőre csak egerekben kipróbált eljárás elvben bármilyen daganattípus kezelésére alkalmas lehet, és a klinikai próbák már 2018 vége felé megkezdődhetnek. 

Ha a Stanford Egyetem kutatóinak 2018. január 31-én a Science Translational Medicine-ben közölt egérkísérletes eredményei emberben is megismételhetőek lesznek – és az előzetes jelek biztatóak erre nézve –, az túlzás nélkül új fejezetet nyithat az onkológiában.

A Ronald Levy laboratóriumában kidolgozott immunterápiás eljárás során két immunstimuláns parányi mennyiségét közvetlenül a daganatba fecskendezték, amivel aktivizálták a daganatba beférkőzött, de ott támadásképtelen állapotba került immunsejteket. Az aktivizálás nyomán kialakuló immunválasz nemcsak a megcélzott daganatot pusztította el, de a szervezet bármely más pontján található azonos típusú daganatokat is, sőt, megakadályozta vagy lefékezte az ugyanilyen daganatok későbbi kialakulását.

Egy olyan eljárás, amely maradéktalanul elpusztítja az elsődleges daganatot és annak áttéteit egyaránt, és még a tumor kiújulásának is elejét veszi, elérhető közelségbe hozza azt a mindig is áhított célt, hogy a rákra elkerülhetetlen végzet helyett kordában tartható krónikus betegségként gondolhassunk. Ráadásul – ellentétben még a modern célzott daganatterápiás szerekkel is, amelyek egy meghatározott molekuláris célpont támadásával legfeljebb a daganatok körülírt csoportjait támadhatják – az immunterápiának ez a formája elvben bármilyen daganattal szemben alkalmazható.

Nem hiszem, hogy bármi is behatárolná a módszerünkkel potenciálisan kezelhető tumortípusok körét, feltéve, hogy az immunrendszer sejtjei be tudnak hatolni a daganatba”

– nyilatkozta a cikk kapcsán a tumor-immunterápia apostolaként számon tartott Levy, aki az 1980-as évek óta megkerülhetetlen alakja e kutatási területnek, és kulcsszerepet játszott az egyik első törzskönyvezett rákellenes ellenanyag, a rituximab koncepciójának kidolgozásában.

Egy, a rákos áttétek terjedését gátló hatóanyagot is sikerült a kutatóknak beazonosítani

Az amerikai Northwestern Egyetem kutatói pedig a kísérletek során egy olyan új hatóanyagot azonosítottak, amely képes meggátolni a hasnyálmirigy- és más daganatok áttétel útján való terjedését. A Stanford Egyetem kutatói pedig egy olyan immunstimuláns eljárást dolgoztak ki, amelyben a daganat által rájuk kényszerített bénulásból magukhoz térített immunsejtek úgy söprik ki a daganatot és annak áttéteit a szervezetből, mintha egy vírusfertőzést számolnának fel.

A Northwestern Egyetem kutatói Sui Huang vezetésével az 1990-es évek végén felfedezték az összetett tumormarkert, a PNC-t, amelynek jelenléte jelzi, hogy a rákos sejtek képesek áttétel útján "többfejű szörnyként" terjedni.

Új tanulmányukban megtalálták azt a hatóanyagot, amely ezt a "szörnyet" szétrombolja és jelentősen csökkenti az áttéteket prosztata-, hasnyálmirigy- és mellrák esetében.

A metarrestin nevű hatóanyaggal kezelt egereknél kevesebb áttétes tumor keletkezett a tüdőben és a májban, és tovább éltek, mint azok az egerek, amelyek nem kaptak ilyen kezelést – írták a Science Translational Medicine című folyóiratban megjelent tanulmányukban a kutatók.

A szakemberek a metarrestint kutatási hatóanyagként felterjesztik engedélyezésre az amerikai gyógyszerhatósághoz, hogy megkezdhessék a szer klinikai vizsgálatait emberek esetében.

A rákos áttétek megelőzésére nem létezik semmilyen engedélyezett gyógyszer.

Ez a szer olyan, mint egy piszkos bomba a rák ellen. Az áttétes ráksejt egy szörny, amely teljesen különböző egy normálisi sejttől"

– magyarázta Huang, aki 25 éve dolgozik ezen a kutatáson.

Az elsődleges daganatok, amelyeket műtéttel, sugárzással és kemoterápiával lehet kezelni nem okoznak elhalálozást. Az embereket az öli meg, amikor a rák átterjed más szervekre, mint például a mellrák az agyra, a májra, a tüdőre vagy a csontokra" – idézte a kutatót a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Az elmúlt 20 évben jelentősen javult a rákbetegek túlélési aránya a korai diagnózis és a kezelések kombinációja miatt. De az áttétes rákbetegek túlélési aránya nem változott.

A metarrestin hatékony lehet a műtéttel eltávolított daganat utáni kezelésben.

Huang kutatócsoportja több mint 140 ezer vegyületet tesztelt a PNC ellen, keresve azt a hatóanyagot, amely képes szétrombolni az áttétes ráksejteket. Amikor rátaláltak a legmegfelelőbbre, tovább módosították, hogy még hatékonyabbá tegyék.

 Megakartuk találni az a mágikus hatóanyagot, amely a szörny több részére csap le, nemcsak a fejére, hanem csápjaira, karmaira és farkára"

– mondta a kutató.

Természetesen amíg a klinikai kísérletek nem végződnek megnyugtató eredményességgel, addig mindkét új terápiás módszer is csupán egy, a számtalan lehetséges, de egyáltalán nem biztos, hogy valóban is alkalmazható gyógymód közül.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére