Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Állítólag ezért marad el Trump és Kim Dzsongun csúcstalálkozója

Forisek Ádám

2018.05.25. 07:07

Csütörtök este egy televíziós interjúban James Stavridis, az Egyesült Államok haditengerészetének nyugalmazott admirálisa beszélt az okokról.

A tengernagy – aki korábban a NATO szövetséges fegyveres erőinek európai főparancsnoka volt, jelenleg pedig a Tufts Egyetem dékánja – az NBC televíziónak adott interjújában úgy vélekedett: Kína bátorította arra Észak-Koreát, hogy lépjen vissza a tárgyalásoktól, Phenjan az elmúlt napokban ezért nem reagált az ismételt amerikai kapcsolatfelvételi kísérletekre.

Stavridis admirális szerint Kína "nyilvánvalóan irányító szerepet akar betölteni ebben a folyamatban". A tengernagy emlékeztetett arra, hogy a csúcstalálkozó szervezése nagyon olajozottan haladt, a világ amerikai-észak-koreai csúcsról beszélt, amelyben szerepet kapott Dél-Korea is, de – James Stavridis szerint – Kína szerepe nem domborodott ki, és ezt Hszi Csin-ping kínai elnök elfogadhatatlannak találta.

A nyugalmazott tengernagy hangsúlyozta, hogy a phenjani magatartásban Kim Dzsongun május elején tett, második pekingi látogatása után állt be érzékelhető változás. Donald Trump elnök egyébként a Mun Dzsein dél-koreai államfővel kedden tartott közös sajtóértekezletén szintén azt hangsúlyozta, hogy az észak-koreai álláspont Kim Dzsongun és Hszi Csin-ping találkozója után változott meg. Az amerikai elnök kedden "világszínvonalú pókerjátékosnak" nevezte a kínai elnököt.

Az NBC televízió elemzése szerint Kína egyre jobban aggódhat a két Korea esetleges egyesítése miatt is. A televízió emlékeztetett arra, hogy Kína az elmúlt napokban "provokálta" az Egyesült Államokat, mert stratégiai bombázót landoltatott a Dél-kínai-tenger egyik vitatott hovatartozású szigetén. Erre válaszként a Pentagon (amerikai védelmi minisztérium) visszavonta Kína meghívását a Csendes-óceáni térségben tartandó közös hadgyakorlata. A döntést a Washingtonban tárgyaló Vang Ji kínai külügyminiszter szerdán negatívnak, nem konstruktívnak minősítette az MTI szerint.

Az amerikai sajtóban egyébként többféle értékelés jelent meg Donald Trumpnak a csúcstalálkozó lemondására vonatkozó csütörtöki döntéséről. A Politico című lap például úgy vélekedett: meglehet, hogy az elnök ugyanazt a tárgyalási stratégiát alkalmazta most a politikában, amelyet korábban bevallottan az üzleti életben szokott. Vagyis lélektani nyomást próbál gyakorolni tárgyalópartnerére azzal, hogy szinte a megállapodás előtti utolsó pillanatban feláll a tárgyalóasztaltól, arra késztetve ezzel a másik felet, hogy mindent próbáljon megtenni a tárgyalások folytatásáért.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére