Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A német szociáldemokraták egy része megfúrná a tervezett nagykoalíciót

Forisek Ádám

2018.01.14. 16:28

A hétvégén az egyik tartományi szervezet elutasította, hogy a szociáldemokraták ismét együtt kormányozzanak a jobbközép pártszövetséggel, emellett több vezetõ SPD-s politikus is bírálta a koalíciós tárgyalások alapjának szánt megállapodást.
BERLIN, 16:28

A hétvégén az egyik tartományi szervezet elutasította, hogy a szociáldemokraták (SPD) ismét együtt kormányozzanak a jobbközép pártszövetséggel, emellett több vezető SPD-s politikus is bírálta a koalíciós tárgyalások alapjának szánt megállapodást.

Az SPD Szász-Anhalt tartományi szervezetének szombati kongresszusán az az álláspont érvényesült, hogy a pártnak a megújulás és megerősödés érdekében ellenzékben kell maradnia a következő négy évben, így a helyi alapszervezetek küldöttei bár szűk többséggel (52-51), de elutasították a CDU/CSU-val 2013-ban kezdett nagykoalíció folytatásáról szóló határozati javaslatot – számol be az MTI.

Az SPD január 21-én egy rendkívüli szövetségi kongresszuson dönt arról, hogy a pénteken befejezett előzetes egyeztetés után elkezdjék-e a hivatalos koalíciós tárgyalást az eddigi koalíciós partnerrel.

A szász-anhalti SPD csupán 7 küldöttet delegál a 600 fős szövetségi kongresszusra, de több más tartományban is jelentős az ellenállás a tervezett új nagykoalícióval szemben, így a szociáldemokraták legnagyobb bázisában, az észak-rajna-vesztfáliai szervezetben is, amely 144 szavazásra jogosult küldöttet, a résztvevők csaknem egynegyedét delegálja a Bonnban rendezendő kongresszusra.

A pártvezetésnek külön gondot okoz, hogy az ifjúsági szervezet (Arbeitsgemeinschaft der Jungsozialistinnen und Jungsozialisten in der SPD –Jusos) aláírásgyűjtést és országjáró kampányt indított a nagykoalíció ellen. Felhívásuk szerint a tavalyi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson mindhárom kormánypárt által elszenvedett veszteségek azt jelentik, hogy a szavazók leváltották "a kis kompromisszumok nagykoalícióját", ezért a szociáldemokratáknak nem szabad együttműködniük az Angela Merkel kancellár vezette CDU-val és a Horst Seehofer bajor kormányfő vezette CSU-val.

Több vezető SPD-s politikus az előzetes egyeztetésen kidolgozott kompromisszumokat bírálta. Például Michael Müller berlini kormányzó polgármester, a tartományi rangú fővárosi szociáldemokrata szervezet vezetője és Malu Dreyer, Rajna-vidék-Pflaz tartomány SPD-s miniszterelnöke hétvégi nyilatkozataikban egyaránt hangsúlyozták, hogy nem elégedettek a menekültügy, a bevándorlás és az integráció terén elért eredményekkel, és a koalíciós tárgyaláson jobban kell érvényesíteni a szociáldemokrata elveket.

A CDU/CSU részéről visszautasították a bírálatokat

Az SPD elnökének, Martin Schulznak ráncba kell szednie pártját, "úrrá kell lennie a törpék felkelésén" – mondta a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak Alexander Dobrindt, a CSU-s Bundestag-képviselők vezetője.

Saját magukról állítanak ki rossz bizonyítványt az SPD tárgyalódelegációjának azon tagjai, akik megkérdőjelezik a mindhárom párt küldöttségében egyhangúlag elfogadott megállapodást – írta a Twitteren vasárnap Julia Klöckner, a CDU egyik elnökhelyettese.

Ha a január 21-i SPD-kongresszus felhatalmazza a pártvezetést a koalíciós tárgyalások elkezdésére, és sikerül is kidolgozni egy koalíciós szerződést, a mintegy 450 ezres tagságú SPD pártszavazással, a tagság voksai alapján dönt arról, hogy ismét koalícióra lép-e a CDU/CSU-val.

Az új kormány így húsvét körül alakulhat meg. Ez lenne a 2005-2009-es és a 2013-2017-es ciklus után a harmadik nagykoalíció Angela Merkel vezetésével, valamint a negyedik Merkel-kormány.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére