Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Egyre feszültebb a helyzet Irán és az Egyesült Államok között

Horváth József György

2018.04.24. 22:58

Irán kiléphet az atomsorompó-egyezménybõl, ha Donald Trump amerikai elnök felmondja az iszlám köztársaság atomprogramjáról 2015-ben kötött nemzetközi megállapodást - jelentette ki kedden Ali Samháni tábornok, Irán Legfelsõbb Nemzetbiztonsági Tanácsának titkára.
TEHERÁN/WASHINGTON, 22:58

Irán kiléphet az atomsorompó-egyezményből, ha Donald Trump amerikai elnök felmondja az iszlám köztársaság atomprogramjáról 2015-ben kötött nemzetközi megállapodást – jelentette ki kedden Ali Samháni tábornok, Irán Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsának titkára.

Samháni Oroszországba indulása előtt tartott sajtótájékoztatót, amelyet élőben közvetített az állami televízió. Közölte: az Iráni Atomenergia-ügynökség "meglepő lépéseket" készített elő arra az esetre, ha a megállapodás érvényét veszíti. Arra a kérdésre, hogy kiléphet-e Teherán az atomsorompó-egyezményből, Samháni azt mondta, hogy ez egyike annak a három lehetőségnek, melyet a teheráni vezetés mérlegel. Nem sokkal korábban Haszan Róháni iráni elnök súlyos következményeket helyezett kilátásba, ha az Egyesült Államok kilép a megállapodásból.

"Közlöm azokkal, akik a Fehér Házban vannak, hogy ha nem tartják be vállalásaikat, arra az iráni kormány határozottan fog reagálni" – húzta alá az iráni elnök, hozzátéve: "ha bárki elárulja az egyezséget, annak súlyos következményekkel kell szembenéznie".

Az atomsorompó-egyezmény 1970-ben lépett életbe, és célja a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozása. A megállapodásnak mára a világ szinte minden országa részese. Nem csatlakozott az egyezményhez India, Pakisztán, Dél-Szudán és Izrael, Észak-Korea pedig kilépett a megállapodásból. Ezek közül három országról egészen biztosan lehet tudni, hogy rendelkeznek atomfegyverrel, Izrael pedig hivatalosan sosem ismerte el, hogy van atombombája.

Donald Trump amerikai elnök szerint az atomalku hemzseg a hibáktól, és ha ezeket május 12-ig nem javítják ki, akkor Washington visszaállítja az Irán elleni szankciókat. Irán vitatott atomprogramjáról tízévnyi tárgyalások után 2015-ben állapodott meg Teherán az ENSZ BT öt állandó tagjával és Németországgal. Az egyezség értelmében az iszlám köztársaság jelentősen korlátozta atomprogramját, a nyugati országok pedig feloldották az Irán ellen korábban bevezetett szankciók nagy részét.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség értékelése szerint egyébként Irán betartja a megállapodásban foglaltakat.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére