Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Így látják a moszuli lakosok a ostromot

Tóth Dalma

2016.10.18. 21:28

Élõ pajzsként kezdték használni az ostromlott Moszul lakóit a várost védõ Iszlám Állam dzsihadistái, miközben a városon kívüli falvakat sorra foglalják el az iraki hadsereg és az észak-iraki kurd fegyveres erõk harcosai.
MOSZUL, 21:28

Élő pajzsként kezdték használni az ostromlott Moszul lakóit a várost védő Iszlám Állam dzsihadistái, miközben a városon kívüli falvakat sorra foglalják el az iraki hadsereg és az észak-iraki kurd fegyveres erők harcosai.

A város lakói közölték, hogy mintegy 100 család indult meg a harcoknak leginkább kitett déli és keleti külvárosokból a város központja felé, de a dzsihadisták nem engedélyezik nekik a menekülést, mert attól tartanak, magát a várost akarják elhagyni.

Abu Mahír, aki az észak-iraki város egyetemének közelében lakik, elmondta: a dzsihadisták olyan épületekbe tereli az embereket, amelyeket nem sokkal korábban maguk használtak, így a civilek légicsapások célpontjaivá válhatnak.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet iraki missziójának vezetője is figyelmeztetett, hogy a szervezet fegyveresei emberek tízezreit használhatják fel élőpajzsként Moszul védelmében. Hozzátette, hogy a szervezet a dzsihadisták vegyi támadásától tartva megkezdte a gázálarcok beszerzését.

Az AP amerikai hírügynökség közlése szerint iraki és kurd parancsnokok azonban arról számoltak be, hogy megtorpant csapataik előrenyomulása Moszul irányába. Az iraki kormányerők és a kurd csapatok vezetői kedden tanácskoztak egymással a műveletek folytatásáról.

A Pentagon szerint "a vártnál gyorsabban" haladnak a moszuli offenzívával az iraki kormányerők és a kurd milíciák, amelyek keddi számvetésük szerint az észak-iraki város közelében mintegy 20 falvat foglaltak vissza. Peter Cook, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője mindazonáltal figyelmeztetett, hogy az ostrom sokáig eltarthat, ha az ISIS magára talál. Szakértők is hasonló véleménynek adtak hangot, miszerint hetekig, de akár hónapokig is eltarthat a város felszabadítása.

Eközben mások mellett egy magas rangú kurd tisztségviselő is arról számolt be, hogy "megbízható" jelentéseket kaptak arról: Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam alapítója és vezetője, valamint Favzi Ali Núimeh robbanószer-szakértő még Moszulban tartózkodnak. Az asz-Szumaríja pánarab televízió Ninive tartománybéli forrásokra hivatkozva hétfőn azt jelentette, hogy al-Bagdadi Rakkába menekült.

A FARS iráni hírügynökség eközben arról számolt be, hogy moszuli fiatalok fellázadtak a dzsihadisták ellen, megtámadták és elfoglalták a szervezet egyik katonai támaszpontját el-Káhira negyedben.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a moszuli hadműveletekkel kapcsolatban közölte: Moszkva katonai lépéseket tesz abban az estben, ha az Iszlám Állam dzsihadistái Moszulból Szíriába menekülnek. Kifejtette: nyitva maradt egy, az észak-iraki városból kivezető folyosó, és félő, hogy ezen keresztül átmenekülnek Szíriába a terrorszervezet fegyveresei. Amennyiben ez megtörténne, és az ISIS további csoportjai jelennek meg Szíriában, Moszkva politikai és katonai lépéseket fog tenni.

Az orosz külügyminiszter nyilatkozata után nem sokkal később a szíriai hadsereg kijelentette: az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíció azt tervezi, hogy engedélyezi a moszuli dzsihadisták menekülését Szíriába. A hadsereg közleménye szerint a koalíció biztosítani akarja a dzsihadisták szabad útját Moszulból Szíriába, hogy az Iszlám Állam megerősíthesse jelenlétét Kelet-Szíriában, és új harctéri helyzeteket hozzon létre.

Egy katonai forrás viszont arról számolt be a FARS-nak, hogy iraki harci repülők elpusztították az ISIS egy, 30 katonai járműből álló, Moszulból Rakkába menekülő konvoját. A forrás közlése szerint az iraki-szíriai határt a szíriai hadsereg és az orosz légierő közösen őrzi az iraki katonasággal.

A nap folyamán Binali Yildirim török miniszterelnök bejelentette, hogy amikor eljön az ideje, a török légierő is részt vesz a Moszul felszabadítását segítő légicsapásokban a nemzetközi koalíció oldalán. Azt hangoztatta, hogy a török szerepvállalást illetően egyetértés uralkodik a szövetségben, és ha a katonai beavatkozásnak bármilyen negatív következménye lenne Törökországra nézve, azonnal megteszik a szükséges válaszlépéseket.

Julian King, az Európai Bizottság biztonsági unióért felelős tagja arra figyelmeztetett, hogy a moszuli ostrom következményeként az Iszlám Állam bomlásnak indult fegyveres csoportjai Európa felé veszik az irányt.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter bejelentette, hogy Franciaország és Irak mintegy 20 ország részvételével miniszteri szintű találkozót rendez csütörtökön Párizsban annak megtárgyalására, milyen lesz az észak-iraki Moszul "politikai jövője" az Iszlám Állam után.

Közép-Európai idő szerint kedd kora este Barack Obama amerikai elnök is nyilatkozott az észak-iraki hadműveletekről. Közölte: bár kemény harc lesz, biztos abban, hogy a hadműveleteket vezető iraki erők Moszulban vereséget mérnek az Iszlám Államra.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére