Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Indul a "Bérelj egy zsidót" program Németországban

888.hu

2016.12.12. 12:28

Németország ad otthont a legdinamikusabban bõvülõ zsidó közösségnek Európában. Ennek ellenére a legtöbb német még sosem találkozott zsidó vallásúakkal. A "Rent a Jew" kezdeményezés ezen szeretne változtatni.
BERLIN, 12:28

Németország ad otthont a legdinamikusabban bővülő zsidó közösségnek Európában. Ennek ellenére a legtöbb német még sosem találkozott zsidó vallásúakkal. A "Rent a Jew" kezdeményezés ezen szeretne változtatni.

Annak ellenére, hogy egy dinamikusan bővülő közösségről van szó, a 80 milliós Németországban kevesen találkoztak a 100 000 fős zsidó közösség tagjaival. Itt jön a képbe a "Bérelj egy zsidót" program.

A projekt szlogenje:

Sosem felejted el az elsőt!"

A kezdeményezést – amelynek szándékosan provokatív a neve – a müncheni Janusz Korczak Akadémia hirdette meg.

A program szervezői szemináriumokat hirdetnek meg, valamint oktatási intézményekbe is ellátogatnak előadásokat tartani. A program célja, hogy a németekkel megismertesse a zsidó kultúrát és a zsidók embereket, valamint, hogy leszámoljon az előítéletekkel. A programban 50 zsidó identitású személy tart előadásokat, akik járják Németországot. Köztük van a moszkvai születésű Mascha Schmerling és a hannoveri Monty Aviel Zeev Ott.

A program nevét provokációnak szántuk. Az emberek félnek kimondani azt, hogy "zsidó". Pedig az csak a kontextustól függően számíthat sértőnek"

– mondta Schmerling a DW-nek.

Schmerling a Szovjetunióból menekült el édesanyjával 1992-ben, a németországi zsidó közösség nagy részével egyetemben. A 100 000-es közösség 80 százaléka ebben az időszakban menekültként érkezett meg Németországba, ahol a '90-es évek elején még a mainál is befogadóbb policy volt érvényben.

Mindössze adni szeretnénk egy esélyt az embereknek, hogy beszélgethessenek valakivel a zsidó közösség tagjai közül. Azt szeretnénk, ha látnák: átlagos emberek vagyunk. Nem akarjuk, hogy csupán a történelmi múltunk után ítéljenek meg, és nem akarjuk, hogy csak a holokauszt lencséjén át lássanak minket"

– mondta Schmerling.

Szeretnénk megmutatni, hogy a judaizmus nyitott és sokszínű"

– tette hozzá Ott.

Az ehhez hasonló kezdeményezésekre nagy szükség van mostanság, ugyanis Nyugat-Európában rohamosan nő az antiszemitizmus.

Kétségbeesett zsidó családok menekülnének Németországba; Franciaországban a muszlim közösség egyre ellenségesebben viselkedik a zsidókkal.

Az antiszemitizmus mértéke a mérések szerint Németországban is felívelőben van. 2015-ben 34 százalékkal emelkedett az antiszemita incidensek száma az egy évvel korábbihoz képest.

Az előadók maguk is megtapasztalták a zsidóellenességet: Ottot körbevette három férfi, akik a kipáját látva azt kezdték el skandálni, hogy "Palesztina! Palesztina!". Berlinben vannak olyan negyedek, ahol a férfi inkább nem hordja a kipáját.

A "Bérelj egy zsidót" program keretében a résztvevők bármilyen kérdést feltehetnek az előadóknak. A legtöbbször előkerülnek a sztereotípiák is, azonban ezekről is kötetlen beszélgetés szokott kialakulni. A leggyakoribb témák: a kultúra, vallás, valamint a zsidó ételek és a szakácsművészet.

A párbeszéd a megoldás bármilyen problémára. Ahelyett, hogy kibeszéljük egymást, meg kell beszélni a dolgokat"

– mondta Schmerling.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére