Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Merkelék keresni fogják a szocdemek kegyeit

Tóth Dalma

2017.09.25. 22:58

A választásokon gyõztes CDU/CSU jobbközép pártszövetség a liberális FDP és a Zöldek mellett a szociáldemokratákkal is tárgyalni kíván a kormányzati együttmûködés lehetõségeirõl.
BERLIN, 22:58

A választásokon győztes CDU/CSU jobbközép pártszövetség a liberális FDP és a Zöldek mellett a szociáldemokratákkal is tárgyalni kíván a kormányzati együttműködés lehetőségeiről.

Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke hétfőn Berlinben bejelentette, hogy ugyan tudomásul veszik, hogy a szociáldemokraták ellenzékbe akarnak vonulni, de velük is keresik a tárgyalás lehetőségét és azt vallják, hogy fenn kell tartani a beszélőviszonyt. Hozzátette, hogy valamennyi párt felelősséget visel azért, hogy stabil kormánya legyen az országnak — írja az MTI.

Kiemelte: a CDU/CSU egyértelmű felhatalmazást kapott a választópolgároktól a kormányalakításra, 12 évi kormányzati munka is messze a legtöbb szavazatot kapta, 12 százalékponttal megelőzve a második helyezett SPD-t.

Merkel kijelentette, hogy továbbra is készen áll arra, hogy a következő teljes négyéves ciklusban betöltse a kormányfői tisztséget. Mint mondta, vállalása nem függ attól, hogy a CDU/CSU mekkora előnnyel nyeri meg a választást.

Angela Merkel nem fél attól, hogy a koalíciós tárgyalások kudarcba fulladnának. Szerinte, aki előrehozott választásokról spekulál, az nem tartja tiszteletben a választók akaratát.

 

A kancellár kijelentette, hogy hiába csökkent nagy mértékben a támogatottsága, nem gondolja, hogy bármit is másképp kellene csinálnia.

A CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) felé terelte a szavazókat az illegális migráció kihívása és számos egyéb társadalmi feszültség. Azonban a CDU/CSU-nak nem más pártokkal kell foglalkoznia, hanem kormányzó pártként "el kell végeznie a házi feladatokat" — fejtette ki Merkel.

Kiemelte, hogy vállalja a felelősséget a társadalom erősödő megosztottságáért. Mint mondta, ez a fejlemény nyilvánvalóan az ő személyével és politikájával szembeni ellenérzésekkel is összefügg, de ezzel együtt továbbra is helyesnek tartja a vasárnapi választással véget ért ciklusban hozott valamennyi alapvető döntést, így a menekültek beengedését is 2015 őszén.

Merkel szerint a CSU-nak és a CDU-nak egyeztetniük kell politikájukat, meg kell határozniuk, hogy pontosan hol van a helyük a politikai színtér jobboldalának közepén, mert a választók "azt üzeneték, hogy nem lehet mindent ugyanúgy csinálni tovább, mint eddig". A CSU "megértette az üzenetet", ezért szorgalmazza, hogy a testvérpártok dolgozzanak ki közös álláspontot a kampányban előkerült kérdésekről, így nemcsak a menekültpolitikáról, hanem a nyugdíjrendszertől a bérlakáspiac helyzetén át az időskori ápolás ügyéig valamennyi fontos témáról.

A CDU/CSU csak ezután kezdheti el a megbeszéléseket a lehetséges koalíciós partnerekkel. Ezekre az egyeztetésekre — amelyek célja annak megállapítása, hogy van-e egyáltalán lehetőség hivatalos koalíciós tárgyalásra — meg kell hívni a szociáldemokrata pártot (SPD) is — mondta Horst Seehofer, a CSU elnöke. Hozzátette: a koalíciós megállapodásról a CSU-nak pártkongresszuson kell döntenie.

A választási kampányról a többi között elmondta: hónapokig úgy tűnt, hogy nem a migrációs válság ügye a legfontosabb, de a végére mégis a középpontba került, ami az AfD malmára hajtotta a vizet.

A CDU/CSU pártszövetség 33 százalékot kapott a választáson, ami 8,6 százalékpontos visszaesés a 2013-ban elért 41,5 százalékhoz képest, és a második leggyengébb eredmény az 1949-es 31 százalék után.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére