Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Sivalkodásba kezdett London muszlim polgármestere, mert sok pénzügyi cég elköltözhet a városból

Vincze Viktor Attila

2017.01.19. 06:28

London egy globális európai pénzügyi szolgáltatási központ, de ha Nagy-Britannia kivonul az EU egységes belsõ piacáról, Európa elveszítheti ezt a pénzügyi központot - mondta London polgármestere a davosi világgazdasági fórumon felszólalva. De hiába sivalkodik Sadiq Khan. A brit kormány a kelet európai bevándorlók elleni közhangulat miatt már a kemény Brexit mellett döntött.
LONDON, 06:28

London egy globális európai pénzügyi szolgáltatási központ, de ha Nagy-Britannia kivonul az EU egységes belső piacáról, Európa elveszítheti ezt a pénzügyi központot – mondta London polgármestere a davosi világgazdasági fórumon felszólalva. De hiába sivalkodik Sadiq Khan. A brit kormány a kelet európai bevándorlók elleni közhangulat miatt már a kemény Brexit mellett döntött.

Kedden Theresa May miniszterelnök a brit kormány Brexit-tárgyalási célkitűzéseit részletező beszédében kijelentette: Nagy-Britannia nem maradhat az EU egységes belső piacának tagja uniós tagságának megszűnése után, mivel ha fenntartaná teljes jogú tagságát a piacon, ahhoz olyan feltételeket kellene teljesítenie, mintha nem is lépett volna ki az EU-ból.

Sadiq Khan azonban a londoni polgármesteri hivatal által ismertetett davosi beszédében mégis azt hangsúlyozta:

London számára kritikus fontosságú a privilegizált hozzáférés az EU egységes belső piacához, ezt a tényt "nem lehet csak úgy félresöpörni", mint ahogy azt Theresa May tette. Sőt, e hozzáférés biztosítását kell az EU-val folytatandó kilépési tárgyalások elsődleges fontosságú napirendi pontjává tenni."

Khan szerint csakis London számít Európa pénzügyi és kereskedelmi központjának, és a városnak szerinte még  ráadásul az egész európai gazdaság növekedésében is kulcsfontosságú szerepe van.

A londoni polgármester szerint a "kemény Brexit" – vagyis ha Nagy-Britannia nemcsak az EU-ból, hanem az unió egységes belső piacáról is kivonul – elvágná Európát egyetlen ténylegesen globális pénzügyi központjától, és ez fennakadásokat okozna a kontinentális Európa olyan fontos reálgazdasági szektorainak beszállítói láncolatában is, mint az autóipar vagy a repülőgépipar.

Sadiq Khan nyíltan figyelmeztette a londoni pénzügyi szolgáltatási szektor vállalatainak átcsábításával próbálkozó európai városokat arra, hogy ne számítsanak áttelepülési hullámra a Cityből. Kijelentette: senki sem feltételezheti, hogy a jelenleg Londonban honos pénzügyi intézmények Párizsba, Frankfurtba vagy Madridba helyezik át székhelyüket vagy egyes tevékenységeiket.

A rivális európai nagyvárosok azonban más véleményen vannak.

A brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazás óta – amelyen a választók szűk, 51,9 százalékos többsége a kilépésre voksolt – Párizs, Frankfurt, Dublin, Luxemburg, Amszterdam, Madrid, Pozsony, Varsó és Málta is aktívan igyekszik átcsábítani a Londonban honos pénzügyi szolgáltatási vállalatokat.

Benoit de Juvigny, a francia tőzsdefelügyelet (AMF) főtitkára a BBC televíziónak nyilatkozva nemrégiben kijelentette:

a brit EU-tagság megszűnése miatt több nemzetközi nagybank is vizsgálja annak lehetőségét, hogy egyes szolgáltatásait Londonból Párizsba telepítse át."

Az AMF-főtitkár szerint sok, jelenleg Londonban működő pénzügyi szolgáltatási vállalat egyelőre "az informális érdeklődésnél tart", de egyes citybeli nagybankok ezen már messze túljutottak, a tervezés előrehaladott szakaszában járnak, "gyakorlati kérdéseket tesznek fel", sőt, többen közülük el is végezték az egyes tevékenységi körök áttelepítéséhez szükséges, részletekbe menő vizsgálatokat.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére