Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

75 éves a galaxis leghíresebb ûrcsempésze

Horváth József György

2017.07.13. 13:28

Július 13-án ünnepli hetvenötödik születésnapját Harrison Ford amerikai filmszínész, a Csillagok háborúja-trilógia, az Indiana Jones-filmek és a Szárnyas fejvadász sztárja.

Harrison Ford Chicagóban született, apja ír származású, anyja Oroszországból kivándorolt zsidók gyermeke volt. Színészcsaládban nőtt fel, anyja rádiós hangjátékokban szerepelt, apja is színészkedett, de egy idő múlva otthagyta a pályát, és hirdetési ügynökként dolgozott. Az ifjú Ford középiskolái elvégzése után egy wisconsini főiskola felé vette az irányt, ahol angol nyelvet és irodalmat, valamint filozófiát tanult. A családi példa ellenére nem voltak színészi ambíciói, csak véletlenül kóstolt bele a színjátszásba: könnyen akart jegyet szerezni, ezért vette fel a drámaórákat, pedig bevallása szerint eleinte rettegett a színpadon. Nem tartozott a jó tanulók közé, még a diplomaosztó előtt otthagyta az intézményt, és 1985-ben, már ünnepelt sztárként sem fogadta el az iskola által felajánlott tiszteletbeli fokozatot. Hollywoodba utazott, ahová követte ifjúkori szerelme, későbbi felesége is.

Több kisebb szerepet kapott filmekben és tévésorozatokban, 1970-ben Michelangelo Antonioni Zabriskie Point című filmjében is feltűnt. Munkájától nem voltak elragadtatva, az egyik stúdiónál azt mondták neki: "maga sohasem fog boldogulni ebben a szakmában". Mivel feleségével és két gyermekével egyre nehezebben éltek meg, kitanulta az ács szakmát. A Doors együttes koncertjein volt színpadi munkás, idővel a koncerteket rögzítő kamerák egyikének kezelését is rábízták. Életének fordulatát új mesterségének köszönhette: a feltörekvő rendező George Lucas tőle rendelt konyhaszekrényeket. A direktor olyannyira megkedvelte, hogy szerepet adott neki az Amerikai graffiti című filmjében. Ford ezután ácsként és színészként is dolgozott Francis Ford Coppola Magánbeszélgetés és Apokalipszis most című alkotásaiban, majd 1977-ben megkapta Lucastól a vagány űrpilóta, Han Solo szerepét a Csillagok háborúja első részében. (Lucas állítólag sokáig habozott, mert a szerepet eredetileg Christopher Walkennek szánta.)

A siker elsöprő volt, Ford csillaga a folytatások – A Birodalom visszavág és A Jedi visszatér – révén egyre magasabbra ívelt. Ezután egy újabb legendás karaktert, a vad kalandokba keveredő régészt, Indiana Jonest formálta meg, először a Steven Spielberg rendezte Az elveszett frigyláda fosztogatóiban (1981), majd 2008-ig még három folytatásban.

Az 1980-as évektől rendre egyfajta antihős szerepkörben kezdett feltűnni, például Ridley Scott kultfilmmé vált, sokak számára nem könnyen emészthető Szárnyas fejvadászában (1982). Az idén visszatér a replikánsvadász szerepéhez, ugyanis elkészült a film folytatása Szárnyas fejvadász 2049 címmel, amelyet a hazai mozikban októbertől vetítenek. A kis szemtanúban (1985), amelyért Oscar-jelölést is kapott, az Ártatlanságra ítélve és A szökevény című mozikban nem mindennapi helyzetekbe kerülő átlagembereket alakított. 1992-ben és két évvel később Tom Clancy regényeinek hősét, Jack Ryant keltette életre a Férfias játékok és a Végveszélyben című akcióthrillerekben, 1997-ben pedig az Egyesült Államok elnökét is eljátszotta Az elnök különgépe című alkotásban.

Évtizedeken át tartó sikertörténete után néhány gyengébb film következett, mint az eredetileg 1954-ben forgatott Sabrina felújított változata Julia Ormonddal, Az ördög maga című, Brad Pitt-tel közös filmje 1997-ben vagy a Hollywoodi őrjárat 2003-ban. 2010-ben az Ébredj velünk! televíziósaként aratott sikert Rachel McAdams és Diane Keaton oldalán, egy évvel később Daniel Craig ellenfele volt a Cowboyok és űrlények című sci-fi akciófilmben. 2013-ban drámai oldalát mutatta meg A 42-es című életrajzi drámában, amelyben a Brooklyn Dodgers menedzserét, Branch Rickeyt alakította, aki 1946-ban a faji egyenjogúság mellett kiállva először szerződtetett fekete bőrű játékost. 2015-ben Han Solo szerepében tért vissza a Star Wars új, hetedik epizódjában, melynek összbevétele átlépte a kétmilliárd dolláros álomhatárt, ami addig csak a James Cameron rendezte Avatarnak és Titanicnak sikerült.

Az utóbbi évtizedben baleseteivel is az újságok címoldalára került. Lábtörést szenvedett a Star Wars VII. londoni forgatásán, amikor rácsukódott nevezetes űrhajója, az Ezeréves Sólyom ajtaja. Szenvedélyes pilótaként 2015-ben súlyos sérüléseket szenvedett, amikor motorhiba miatt egy Los Angeles-i golfpályán kellett kényszerleszállást végrehajtania, idén magánrepülőgépe majdnem összeütközött egy utasszállítóval. E rossz széria ellenére változatlan lendülettel dolgozik, és ötödször is eljátssza Indiana Jonest a filmvásznon. A produkció rendezője, természetesen, újra Steven Spielberg, a végeredményt 2020-ban láthatják a rajongók.

A színészt eddig négyszer jelölték Golden Globe-díjra, végül 2002-ben megkapta az életműdíjat, a Cecil B. DeMille-díjat. Elnyerte a legtöbb bevételt "termelő" amerikai színész titulust, filmjei eddig 4,7 milliárd dollárt hoztak Hollywoodnak. Persze ő sem panaszkodhat, hiszen gázsija filmenként húszmillió dollár, emellett a bevételekből is részesedik. A sztár 1983-ban házasodott meg másodszor, az ET forgatókönyvírójától, Melissa Mathisontól is két gyermeke született. 2002 óta a nála huszonkét évvel fiatalabb színésznővel, Calista Flockharttal él együtt, akit 2010-ben vezetett oltár elé.

(MTVA Sajtó- és Fotóarchívum)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére