Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A szír kormányerõk visszafoglalták Aleppót

Vincze Viktor Attila

2016.12.07. 10:16

A szíriai kormányerõk és szövetségeseik szerda reggelre teljesen visszafoglalták a felkelõktõl Aleppó óvárosát - jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelõközpontja (OSDH) nevû szervezet, amely kiterjedt aktivistahálózattal rendelkezik a közel-keleti országban. Aleppó területének nagyjából a fele 2012 óta volt az iszlamista lázadók megszállása alatt.

A szír hadsereg a város visszafoglalásának utolsó fázisaként kedden elkezdett benyomulni az óvárosba.

Az óváros elfoglalását közvetlenül megelőző hadműveletben a szír hadsereg erői kedden elfoglalták az észak-szíriai nagyváros stratégiailag fontos as-Saar negyedét, majd pedig a város nemzetközi repülőteréhez vezető főutat is.

A lázadó iszlamista erők mostanra elveszítették a korábban kezükön lévő aleppói területek kétharmadát.

Az Aleppó keleti területének már csak egy kis részét ellenőrzésük alatt tartó lázadók a kedd esti hírek szerint néhány képviselőjüket Törökországba küldték, arra kérve a török hatóságokat, hogy a szíriai hadsereggel arról tárgyaljanak, hogy a fegyveres ellenzék számára biztonságos folyosókat szavatoljon, amelyeken keresztül elhagyhatnák a várost.

A végső támadást közvetlenül megelőző diplomáciai lépésként Oroszország és Kína december 5-én, hétfőn megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) határozatát, amely hétnapos tűzszünetet hirdetett volna a szíriai Aleppóban.

Oroszország immár hatodik, Kína pedig ötödik alkalommal emelt vétót a BT Szíriával kapcsolatos határozatával szemben 2011, vagyis a konfliktus kirobbanása óta. A 15 tagú BT-ben Venezuela szintén a határozat ellen szavazott, míg Angola tartózkodott. A többi 11 állam támogatta a javaslatot. A Spanyolország, Egyiptom és Új-Zéland által beterjesztett határozattervezet a konfliktus minden résztvevőjét a harcok beszüntetésére szólította fel, hogy a létfontosságú segélyszállítmányok eljuthassanak a városba.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a nap folyamán elhibázottnak nevezte Aleppó ügyének az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjesztését. Moszkva érvelése szerint a fegyvernyugvás csak arra nyújtott volna lehetőséget a lázadóknak, hogy rendezzék soraikat.  

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére