Venezuela kiutasította az Európai Unió nagykövetét
2020.06.30. 08:05
Az elnök 72 órát adott az EU helyi képviseletét vezető Isabel Brilhante Pedrosának arra, hogy elhagyja a dél-amerikai országot. Az Európai Unió hétfőn tucatnyi magas rangú tisztségviselővel bővítette venezuelai szankciós listáját, amelyen immár harminchat személy található a demokrácia és a jogállamiság aláásásában játszott szerepe miatt. A frissen felkerült személyek között van Luis Parra, a törvényhozás vitatott körülmények között megválasztott elnöke is.
Mégis kik ők, hogy fenyegetésekkel megpróbálják ránk erőltetni az akaratukat?
– tette fel a kérdést Maduro a döntés bejelentésekor. „Elég az európai kolonializmusból, a felsőbbrendűségen alapuló beavatkozásokból és a rasszizmusból!”.
Venezuela egyszerre küzd súlyos gazdasági és politikai válsággal. Előbbinek az az oka, hogy az ország kizárólag kőolajszármazékokat exportál, s az olajár néhány évvel ezelőtti jelentős csökkenésének hatására a gazdaság zuhanórepülésbe kezdett.
A belpolitikai válság pedig azután mérgesedett el, hogy a törvényhozásban többséget szerzett az ellenzék a legutóbbi választásokon. Ezt követően a hatalomhoz hű legfelsőbb bíróság fokozatosan megfosztotta jogköreitől a törvényhozást, majd Nicolás Maduro elnök 2017-ben párhuzamos parlamentnek számító alkotmányozó gyűlést hozott létre, jóllehet annak megválasztását számos nemzetközi bírálat kísérte.
(MTI)
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
További jogi garanciák szükségesek a gyermekek védelmében
Család- és gyermekjogi, a társadalmi tanításokért felelősséget érző szervezetek szerint további jogi garanciák beépítése szükséges annak érdekében, hogy megvédhessék a gyermekeket az őket veszélyeztető jelenségektől.
New Yorkban egy tollvonással elintézték a magyar panaszt
Összekeverte a szezont a fazonnal hazánkkal kapcsolatban Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete. A múlt hét végén New Yorkban az antiszemitizmus elleni globális erőfeszítésekről tartottak ülést. Ezen szólalt fel az amerikai diplomata, és beszédében egy svédországi antiszemita incidenst egyszerűen Budapestre helyezett át, és hiába tiltakozott a magyar delegáció és a külképviselet, csak annyira tellett a házigazdáktól, hogy elismerték a hibát, de nem adtak ki semmiféle bocsánatkérő nyilatkozatot.